Cumhuriyet 26.09.2002

TIRMIK / AYDIN ENGİN

E-Mektup Yığını Arasında...

Ooooooo!...

Yığılmış ki ne biçim. Önceki gün dönüp, gazeteye uğrayıp biraz çene çalıp eve geldiğimden itibaren gece yarısını çok (ama çok) geçeye kadar elektronik postada birikmiş mektuplarla boğuştum.

Kimi kısa. Ya bir hatayı düzeltiyor, ya bir soru soruyor, ya bir konu öneriyor.

Kimi uzun. İki üç Tırmık boyu. Ya bir Tırmık'a yanıt veriyor, orada yazılanları çürütmeye çalışıyor, ya Tırmık'ta değinilmeyen bir konuyu ele alıp ardından ekliyor:

- Almanya'da şarap şurup gevezeliği yapacağına bunları yazsana!

Çok kişisel olanları, çok abuk sabuk olanları, çok ''uzman işi'' olanları, çok küfredenleri, hak etmediğim kadar çok övgü düzenleri ayıklayıp Tırmık okurunu ilgilendireceğini sandıklarımı kümelere ayırıp toptan yanıtlayayım bari...

*****

Önce Nesin Vakfı üstüne.

Ekranda tamı tamına 152 e-mektup var. Hemen hepsi Nesin Vakfı'na ilişkin bir ''rapor-mektup'' yollayan Ali Nesin 'e nasıl yardımcı olabileceklerini sormakta.

Buyrun, Aziz Nesin' in pişirdiği o harikulade çorbaya bir tutam tuzla katılmak isteyenlerin para yatırabileceği banka hesapları:

Yapı Kredi Bankası Çatalca Şubesi: 288 10 30 154 / 9.

İş Bankası Parmakkapı Şubesi: 1042 55 10 65.

Vakıfbank, Çatalca Şubesi: 237 417 71 57

Ziraat Bankası Çatalca Şubesi: 130 30440/624.1.

Bankalar böylesine hayırlı bir katkı için bile havale parası alabilirler. Ali Nesin, katkıların posta çeki hesabına yapılması halinde havale gideri alınmayacağını haber veriyor. Nesin Vakfı'nın posta çeki hesabı da şöyle: 164 000 9.

Nesin Vakfı'nın Çatalca'daki yuva sının bahçesinde koşuşan çocuklara katkınızı salt para yardımı ile sınırlamak istemiyorsanız Ali Nesin'e e-posta ile de ulaşabilirsiniz: anesin **turk.net .

Nesin Vakfı'ndan -şimdilik- bu kadar.

****

Solda bir seçim ittifakı kurulmasının suya düşmesinde gazete olarak Cumhuriyet'in, gazeteci olarak benim de payım bulunduğunu belirtip mektup döşenenler de epey büyük bir küme oluşturuyor.

Cumhuriyet 'in solda birliği sağlamak gibi bir ödevi olabileceğini sanmıyorum. Bir günlük gazeteye böyle bir ''misyon'' yüklemeyi en azından ben anlayamam. Keza solda ittifak kurmak gazetelere ve gazetecilere kaldıysa partilere, parti yöneticilerine ne gerek var?

Dahası: Cumhuriyet, sosyal demokrasinin bütün kanatlarından, sosyalist soldan, sosyal demokrasiden daha farklı bir siyasal yörüngede yürümeyi yeğleyen Kemalist hareket ve gruplara kadar çok geniş bir okur yelpazesine sesleniyor. Cumhuriyet'i olsa olsa tek bir partiye ağırlık verirse eleştirmek gerekir. Benim gözlediğim kadarıyla böyle bir yönelim de bu gazetede yok.

''Gazeteci'' ye gelince...

Gel de ünlü fıkrayı anımsama:

Bir bankanın önünde mangalını kurup kestane satan Mişon'a, arkadaşı Salamon gelip borç istemiş. Mişon suratını ekşitmiş:

- İki gözüm Salamon, demiş. Sana yardım etmek elbet isterdim. Lakin banka ile anlaşmamız var. O kestane satmayacak, ben de borç para vermeyeceğim. Sen en iyisi git banka ile konuş...

Aynı hesap.

Politikacı partisini yönetsin; politika yapsın; iktidara gelirse ülkeyi yönetsin; muhalefette kalırsa iktidarın yanlışlarına karşı çıkıp doğrusunu desteklesin. Seçimler öncesi ittifak kurmak gerekiyorsa, görüşsün, tartışsın ittifakı kotarsın.

Gazeteci ise olup biteni saptırmadan, çarpıtmadan okurlara iletsin; olup biteni aklının erdiği, dilinin döndüğü, kaleminin elverdiği ölçüde yorumlasın, değerlendirsin, okurun kendi özgür yargısını üretmesine hizmet etsin.

****

Gelen e-mektup yığını içinde (tek tek saydım) tam 31 tane ''panel daveti'' var.

Bu köşede üç kez yazdım.

Bu dördüncüsü: Başka meslektaşlarımı bilmem ve karışmam. Ama ben panel adı verilen o tuhaf toplantılara katılmıyorum. Panellerin yararına inanmıyorum. Bir masanın arkasında sıralanmış bir yönetici, dört konuşmacıdan oluşan tabloya bakan panel yorgunu izleyicilerin ''Ulan daha ikisi konuştu. Panel yönetmeni olacak herif de lafı birinden alıp ötekine verirken en az bir on dakika konuşuyor. Yandık ki ne yandık'' diyen bakışlarına dolaysız tanık oldum.

Adamdan sayıp panele çağıranlara teşekkürler. Ama bir kez daha belirtmeliyim, hiçbir panele katılmıyorum, bundan sonra da katılmaya niyetim yok...

****

Şimdi de CHP- Derviş nikâhından nasıl bir bebek doğacağını tartışan e-mektuplara gelelim...

...Diyeceğim, ama gelmeyelim...

Baksanıza yerimiz kalmadı..

aengin@doruk.net.tr

 
 
 


Yeniden ARA-BUL

[BU BELGENIN ANA SAYFASINA GECIS]


Garildi 1.0 Aybim Bilgisayar Tic. Ltd.tarafindan hazirlanmistir. Yorum ve Onerileriniz icin : garildi@yore.com.tr