2000 Aralık

Sevgili Nesin Vakfi Dostlari,

“Nesin Vakfi Dostlari” listesine hiç ummadigim bir ilgi oldu. Yüzlerce kisi listeye eklenmek için basvurdu.
Postakutunuzu doldurmamak için ayda bir ve kisa ve öz yazacagim. Zamanla ayrintilara girerim.

1) Önce çocuklar... Nesin Vakfi’nin su anda 15’i kiz 20’si erkek olmak üzere 35 çocugu vardir. Çocuklarımız egitim düzeylerine göre şöyle dagılmaktadir:

Ana 1
Ilk 13
Lise ve dersane 9
Üniversite 12
Üniversiteye giden çocuklardan biri matematik okuyor ve benim öğrencim... Bundan büyük bir sevinç ve gurur duyuyorum.

2) Üçü gönüllü olmak üzere çalisan sayimiz on üç. Yetmiyor...

3) Bu ayin 20’si Aziz Nesin’in 85’inci dogumgünü. Kutlamayi Ahırkapı’da bulunan Scala adli Rum tavernasinda yapacagiz. Aziz Nesin’in dogumgününü bizimle kutlamak isteyen dostlarimiz için Adam Yayinciligin girisine (Istiklal Cad. Küçükparmakkapı Sok. 17 Beyoglu, tel: 293 41 05-06-07) elli davetiye birakilmistir. Davetiyeler 15 milyon bagis karsiligi satilmaktadir... Bunun 6 milyonu Vakf’a kalacaktir.

4) Iki hafta önce Aziz Nesin’in yeni bir kitabi daha çikti: Okudugum Kitaplar. Adindan da anlasilacagi gibi, Aziz Nesin’in okudugu kitaplar üzerine tuttugu notlardan olusmaktadir. Vakif’ta buldugum dört “Okudugum Kitaplar” klasöründen ikisidir. Diger ikisi eski Türkçedir ve çevrilmeyi beklemektedir.

5) Ayin en güzel haberine geldi sira...

Aziz Nesin sagliginda bir tiyatro salonunun kaba insaatini yaptirmisti Vakf'a. Kocaman, balkonlu, kulisli, genis sahneli... Zeminden su aldigindan tiyatro salonunu birtürlü bitiremedik. Bizim için büyük sayilacak meblalarla su sorununu çözdük, artik salona su girmiyor.

Öte yandan Çatalca’da o büyüklükte, sasaada ve satafatta bir tiyatro salonu yapmak, Amazon ormanlarinda bir opera binasi yapmaya esdeger, neredeyse... Imgelem gücü sinir tanimayan Aziz Nesin’in bir düsü...
O tiyatro salonu projesi Aziz Nesin’in ölümünden sonra çok amaçli bir salon projesine dönüstü: spor + sinema + tiyatro + konferans... Bir dostumuz salonun büyük ölçüde sponsorlugunu üstlendi. Birkaç ayda bitecegini umuyoruz.

6) Birçok kisi bize Nesin Vakfi için ne yapabilecegini soruyor. Bu soruya yanit vermek zor. Nesin Vakfi için gönüllü çalismak isteyenler, ne yapabileceklerini bana ayrica yazabilirler.

7) Nesin Vakfi üretime yönelik bir egitim sistemi uygulamaya çalisir. Meyve ve sebze bahçemizden, cevizligimizden ileride söz edecegim. Simdilik hayvanlarimiz:

Koyun: Sayilari yirmiyle otuz arasi degisir. Boynuzlarindan herkesin nasibini aldigi koçumuzun özel bir yeri vardir gönlümüzde.

Inek: Geçen yil sokak inegi cinsinden oldugu ileri sürülen ciliz mi ciliz bir inek aldik. 300 milyona... Çocuklar adini Mercedes koymuslar. Geldiginde gebeymis Mercedes. Ayrica verem... Veterinerler “yasamaz” dedi. Mercedes yasadi ve 1 Ocak 2000’de Millenia’yi dogurdu. Veterinerler gene “bu inek yasamaz” dedi. Biz bogaya verdik... Simdi ikinci kez hamile ve karni yerlerde... Mercedes piril piril tüylü olaganüstü güzel bir hayvan oldu, inek demeye dilim varmiyor. Kizi Millenia kahkahalar atarak bahçede kelebekleri kovaliyor, mutlu bir çocukluk yasiyor. Boga begendirirsek onu da bahara everecegiz.

Tavuk ve horoz: Sayilari elliyi buldugu olmustur geçmiste. Simdi on kadar kaldi. Köy tavugu bulmakta zorlaniyoruz.

Hindi: Dört tane, iki hafta önce geldiler.

Tavsan: Çok vardi. Bir hayvan yuvalarina girip üçü disinda hepsini bogdu. Bu üç tavsan çogaldi. On kadar var simdi. Daha da çogalacaklar. Çocuklarin vazgeçilmez sevgilileri.

Kedi: Iki tane. Ikisine de çirkin diyorlar, ama biz begeniyoruz.

Ördek: Hiç yok ve hiç olmadi. Istiyoruz.

6) Nesin Vakfi’ndan herkese selamlar, sevgiler.

Ali Nesin

Nesin Vakfi Yönetmeni